T A Y F A C R A T İ V E

Yükleniyor


DNS Nedir ve Nasıl Yönetilir?

Etki Alanı Adı Sistemi (Domain Name System) veya bilinen adı ile DNS çoğunluk için korkutucu bir konu olarak algılanabilir fakat işin aslı bu konu sanıldığından daha kolaydır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz başlıklar şunlardır:

 1. DNS Nasıl Çalışır?
 2. DNS Kayıt Türleri Nelerdir?
 3. DNS Nasıl Yönlendirilir?

DNS Nasıl Çalışır?
Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) Kayıtları, kaynakların İnternet üzerindeki konumunu kontrol etmek ve göstermek için kullanılır. Bunu, alan adlarını IP Adreslerine çevirerek yaparlar ve bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, tarayıcınızda alanadiniz.com gibi bir alan adına eriştiğinizde, DNS IP adresini okur ve dosyalarını bulmaya çalışır. DNS sonunda tarayıcınıza geri bağlanır ve erişmek istediğiniz adresin kaynaklarını geri yükler ve bu süreçte bir dizi sorgudan geçer.

DNS Kayıt Türleri
DNS kayıtları, sisteme, web siteleriniz ve e-postalarınız için farklı barındırma sağlayıcılarına sahip olmanızı mümkün kılan özel talimatlar verir. Aşağıda bazı temel DNS kayıt türleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

 • A Tipi Kayıt: En çok kullanılan kayıt türüdür. A kaydı yani adres kaydı bir alan adını veya sahip olunan bir alt alanı, bir IP adresine yönlendirmek için kullanılmaktadır. Örneğin, 103.10.189.189, alan adınızın barındırıldığı yeri temsil etmektedir.

 • AAAA Tipi Kayıt: AAAA kaydı yani quad-A kaydı, bir alan adını veya alt alan adını bir IPv6 adresine yönlendirmek için kullanılır. Örneğin 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 adresi A kıyıtları için kullanılan klasik IPv4’e kıyasla daha belirli bir adrestir.

 • CNAME Tipi Kayıt: CNAME kaydı yani Kurallı (Kanonikal) Ad Kaydı (Canonical Name Record) bir alan adını veya bir alt alanı başka bir ana bilgisayar adına yönlendirmek için kullanılır. Örneğin “www.alanadiniz.com” alan adını “alanadiniz.com” a yönlendirebilirsiniz. Böylece kullanıcılarınız “www” yazarak ya da yazmayarak sitenize erişebilirler.

 • MX Tipi Kayıt: MX kaydı yani Mail eXchanger kaydı, alan adınızı belirlediğiniz bir posta sunucusuna işaret eder. Örneğin mail.alanadiniz.com. Bu kayıt e-postalarınızı bu adrese göre yönlendiren bir kayıttır.

 • TXT Tipi Kayıt: TXT kaydı yani metin kaydı, dışarıdaki kaynaklar tarafından sağlanan belirli bir ana bilgisayar hakkındaki okunmasına izin verilen metin bilgilerini tutmak için kullanılır. TXT değeri, kaydın işaret ettiği şeydir fakat trafiği direkt olarak yönlendirme yapamaz.

DNS Nasıl Yönetilir?
Hosting Yönetim Paneli üzerinden yönetmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. cPanel hesabınıza giriş yapınız Giriş linkiniz “https://alanadiniz.com/cpanel” veya “https://alanadiniz.com:2083” (Lütfen giriş yaparken alanadiniz.com kısmını kendi alan adınız ile değiştirmeyi unutmayınız.)

 2. Ana sayfanızda aşağıda bulunan Etki Alanları (Domains) başlığı altında bulunan “Zone Editor” ikonuna tıklayınız.

 3. Düzenlemek istediğiniz etki alanını bulunuz. Eğer çok fazla etki alanınız bulunuyorsa, daha kolay bulmak için arama yapabilirsiniz.

 4. İlgili değerleri girmek için belirtilen tiplerin hızlı bağlantı tiplerine tıklayabilirsiniz veya alan adınız için mevcut olan bütün DNS kayıtlarını görmek istiyorsanız yönet bağlantısına tıklayınız.

 5. Eğer mevcut olan bir kaydı düzenlemek istiyorsanız, güncellemek istediğiniz kaydın düzenle bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 6. Eğer yeni bir kayıt eklemek istiyorsanız “Kayıt Ekle” butonuna tıklayabilirsiniz. Açılan alanda girmek istediğiniz kayıt türünü işaretleyiniz. Ardından gerekli değerleri girdikten sonra kayıt ekle butonuna basarak kaydınızı ekleyebilirsiniz.

Tebrikler Hosting Yönetim Paneli üzerinden DNS kayıtlarınızı yönettiniz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Son Gönderiler

PrestaShop Otomatik Oturum Sonlandırma Sorunu

DNS Nedir? DNS Nasıl Düzenlenir?

Php Sürümü Nasıl Değiştirilir?

Alt Etki (Subdomain) Nasıl Oluşturulur?